ניקוי שטיחים עם פדים

שיטות לניקוי שטיחים עם פדים – שיטה זאת לניקיון שטיחים מקצועי נחשבת ליותר מוצלחת משיטת הקרצוף, אך חלק די נכבד מאנשי המקצוע בענף של ניקיון שטיחים מקצועי חלוקים לגבי מידת היעילות שלה. שיטה זאת לניקוי שטיחים כוללת שימוש במברשת מסתובבת ופדים מיוחדים. השיטה מאד דומה לניקיון של רצפה קשה בעזרת מכונת ניקיון מקצועית.

בשיטה זאת, השטיח עובר ריסוס עם תמיסת הניקוי ואז המנקה עובר על השטיח בעזרת מכונה. לחלופין, ניתן לספוג קודם פדים בתמיסת הניקיון ולסחוט מעט לפני שמניחים פדים מתחת למברשת המסתובבת, כפי שיפורט להלן.

לעיתים מתייחסים לשיטה הניקוי בעזרת פדים כאל ניקוי יבש, אך זהו למעשה כינוי מטעה מכיוון שאכן נעשה שימוש בנוזלים, גם אם השימוש בנוזלים נעשה במידה נמוכה יחסית לשיטות ניקוי אחרות

קיימות שתי דרכים ליישום השיטה

בדרך הראשונה, מכינים לפני הניקיון פד עגול בעל כושר ספיגה. לאחר מכן סוחטים את הפד עד שהוא מפסיק לטפטף מים. בשלב הבא מרססים את השטיח בעזרת חומר ניקיון. לאחר מכן עוברים עם מכונת הניקיון כאשר הפד מוצמד אליה על גבי השטיח. בזמן שהמכונה עוברת מעל השטיח הפד אוסף את הלכלוך מהסיבים.

בדרך השנייה, סופגים את הפד בתמיסת ניקיון ורק לאחר מכן מצמידים אותו למכונת ניקוי רצפה מסתובבת (עם מהירות סיבוב נמוכה יחסית- כ-175 סל"ד במטרה לא לפגוע בסיבי השטיח) עם מנוע כבד בשל החיכוך הרב הנדרש. דרוש חסם מיוחד במכונה כדי לשמור על הפד מלברוח. באופן תיאורטי, בזמן הניקיון של השטיח בעזרת מכונת הניקוי, הלכלוך נאסף לפד.

בזמן הניקיון אמורים להחליף את הפד או להפוך אותו על צדו כאשר פני השטח של הפד מפסיקים לספוג את הלכלוך. בשלב זה שוטפים את הפד ומשתמשים בו מחדש לפי הצורך.

היתרונות

עלות ציוד נמוכה וזמן ייבוש קצר – השטיח מתייבש תוך 30 דקות. כמו כן, זמן הניקיון של השטיח הוא יחסית מהיר, שמשמעותו עלות נמוכה למזמין הניקיון מכיוון שזמן העבודה קצר.

חסרונות

לשיטה זאת כמה חסרונות מרכזיים – הטכניקה גורמת לנזק בסיבים בשטיחים דקים. בנוסף לכך, התנועה הסיבובית של מכונת הניקיון משאירה סימני סיבוב והצטברות של חומרי ניקוי על פני השטיח.

החיסרון הגדול ביותר הוא התוצאה בשטח. הפתעה לא נעימה מחכה בעומק סיבי השטיח. מתחת לפני השטח נשארת שכבה עצומה של לכלוך שנדחק למטה. למעשה, כל מה שאנו מקבלים בטכניקת ניקוי זאת הוא חזות נקייה ותו לא

כמעט וכל יצרני השטיחים אינם ממליצים על שיטה זאת בחלק גדול מן השטיחים, במיוחד בשטיחים דקים ועדינים. בנוסף לכך רבים מהדטרגנטים וחומרי הקרצוף המשמשים בשיטה זאת מכילים רמות גבוהות של מבהירים אופטיים.